29. 11. 2019

Neodymové magnety

Neodym se řadí do skupiny lanthanoidů, chemických prvků s protonovým číslem 57 až 71. Veškeré lanthanoidy patří mezi kovy, jsou stříbrolesklé, velmi měkké a spolu se skandiem a yttriem tvoří skupinu prvků vzácných zemin. Ze slitin a sloučenin neodymu popř. samaria se zhotovují mimořádně silné permanentní magnety.


Neodymové magnety (NdFeB) se vyrábějí spékáním (sintrováním) vzácných zemin (neodym-železo-bor) ve vákuu a řadí se právem mezi technologicky nejpokrokovější výrobky na trhu. Tyto super silné magnety způsobily revoluci v moderní technice a zásadním způsobem ovlivnily aplikační možnosti magnetů (a není se čemu divit, vždyť neodymový magnet je schopen unést více než tisícinásobek vlastní hmotnosti). Například pevné disky počítačů pracují díky použití neodymových magnetů desetkrát rychleji, než tomu bylo dříve.

Je tedy evidentní, že vzácné zeminy mají strategický význam a jsou již naprosto nepostradatelné pro vyspělé technologie (jakými jsou výroba např. počítačových monitorů, baterií pro elektromobily, mobilních telefonů). V současnosti se vzácné zeminy těží především ve dvou nalezištích na území Číny, ale např. Japonsko zvažuje možnost dolování této strategické suroviny na vlastním území, a to i přesto, že bude muset na případnou těžbu z hloubky 3000 metrů vynaložit enormní náklady a se surovinou nemůže počítat dříve než za pět let.

U prvních výrobků z neodymu docházelo při teplotách nad 80 °C k jejich demagnetizaci, což značně omezovalo oblast použití těchto super magnetů, nicméně v dnešní době se tato hranice posunula až na 230 °C. Díky novým technologiím v oblasti povrchových úprav se též podařilo vyřešit i problémy s korozí (standardně je povrch neodymových magnetů chráněn vrstvou zinku, chromu, mědi, epoxidové pryskyřice apod.).

Snadná objednávka v e-shopu

Neodymové magnety zvyšují výkon všech elektromotorů, při osazení neo magnety je možno např. rozměrově zmenšit reproduktor, ale současně výrazně zvýšit jeho výkon. V devadesátých letech minulého století byla zahájena výroba prvních neodymových magnetů, a i když se ještě pochopitelně nejednalo o tak vyspělé produkty jako jsou ty dnešní, už v prvních letech energetický součin těchto výrobků z neodymu sedminásobně (s hodnotou 35 MGO) překonal tradiční feritové magnety.

Použití neodymových magnetů v praxi

Není proto divu, že díky téměř neomezeným možnostem použití neodymových magnetů, se s výrobky z neodymu setkáváme prakticky na každém kroku. Ve škole, doma a v kanceláři se používají barevné magnetky, magnetická čísla, silné poplastované magnety, dětské dřevěné magnetky, pogumované magnety se samolepící vrstvou, magnetické lišty, jmenovky, tabule atd.

Použití neodymových magnetů v průmyslových výrobcích

V průmyslu jsou pak aplikační možnosti neodymových magnetů vpravdě neomezené, nábytkáři je potřebují pro nábytkové kování, výrobci galanterie pro zapínání kabelek, reklamní agentury používají magnetické fólie, ve skladovém hospodářství se rozšířily magnetické kapsy a štítky, naprosto nepostradatelnými se neodymové magnety staly v oblasti detektorů kovů (průmyslových, průtokových, dopravníkových atd.), třídění a zpracování odpadu si dnes bez neodymových magnetů již nelze ani představit, jako výjimečně efektivní řešení se neodymové magnety osvědčily též při manipulaci s těžkými břemeny, strojírenské firmy.

A právě tak multifunkční je i nasazení magnetické separátorů. Jejich aplikace je možná jak v případě tekutých, tak i suchých směsí (s dobrými i horšími sypnými vlastnostmi), je možno je použít k oddělování kovových částí z materiálu přepravovaného pásovými dopravníky, potrubím atd. Magnetický separátor je možno umístit i přímo do násypek vstřikolisů, ale též lze i vyrobit celou sestavu magnetických separátorů a vytvořit kompletní třídící linku.

Strategický význam neodymových magnetů

A vývoj se pochopitelně nezastavil, zatímco dnes se u neodymových magnetů dostáváme až k hodnotám 52 MGO, fyzikové předpokládají, že v budoucnosti se podaří dosáhnout energetického součinu až 80 MGO (což pochopitelně povede k ještě intenzivnějšímu a sofistikovanějšímu průmyslovému využití NdFeB magnetů). Je tedy pochopitelné, že vzácné zeminy a výrobky z nich mají strategický význam a jsou již naprosto nepostradatelné pro vyspělé technologie (jakými jsou výroba např. počítačových monitorů, baterií pro elektromobily, mobilních telefonů, recyklace a ekologické zpracování odpadů atd.).